Najlepsze samochody na taxi

Opisanie taksówki idealnej wcale nie musi należeć do najprostszych zadań. Trzeba bowiem wziąć tutaj pod uwagę wiele różnych czynników, które są w stanie sprawić, że dany samochód sprawdzi się w tej funkcji jak najlepiej. Które modele jednak są do takich zadań wybierane najczęściej i dlaczego tak jest?

Dobra taksówka… czyli jaka?

Taksówki to widok, który jest dla nas tak naprawdę całkowitą codziennością. Mijamy je, idąc przez miasto, czasem również sami z nich korzystamy, chcąc jak najszybciej dostać się w konkretne miejsce lub chociażby wracając gdzieś w nocy. Czy jednak kiedykolwiek zastanawialiście się, jaki musimy być samochód, by być odpowiednią taksówką? Nie, nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o komfort podróżowania czy oszczędność, ale również o konkretne wymogi prawne, jeżeli chodzi o certyfikowane i zarejestrowane korporacje taksówkarskie. Jest to zdecydowanie bardzo ciekawe zagadnienie, o którym warto powiedzieć sobie coś więcej.

Zacznijmy od formalności, które musi posiadać tego typu auto. Przede wszystkim – miejsca dla pasażerów. Absolutnym minimum są tutaj dwa miejsca, na którym są w stanie usiąść osoby korzystające z usługi, albo jedno, jeżeli mowa jest o taksówce bagażowej. Dokładnie określona jest również liczba drzwi – minimum cztery. Mały hatchback więc jest już tak naprawdę na starcie zdyskwalifikowany z odgrywania takiej roli, choć z drugiej strony coraz rzadziej produkuje się 3-drzwiowe samochody.

W przypadku certyfikowanych taksówek absolutną podstawą jest również posiadanie tabliczki TAXI na dachu samochodu. Taksówki zarejestrowane w takich korporacjach muszą mieć widoczne oznaczenie. Trochę inaczej wygląda to w przypadku takich aplikacji, jak Uber czy Bolt – takie oznaczenia nie są konieczne, lecz w wielu przypadkach naprawdę przydatne. Nie obejdzie się również bez kasy fiskalnej i tachografu, które pozwalają na rzetelne rozliczanie się z przejechanego dystansu i wycenienie przejazdu.

Jak musi być wyposażona taksówka?

Powiedzieliśmy tutaj o całkowitych podstawach, które prawnie muszą spełniać samochody osobowe, by móc legitymować się jako taksówki. Nie można jednak powiedzieć o dodatkowym wyposażeniu, które może okazać się bardzo przydatne, a także o dodatkowych udogodnieniach, które z pewnością będą docenione przez klientów. Dla przykładu bardzo często w taksówkach inwestuje się w dodatkowe lampy czy zmianę koloru kloszy, na przykład na żółtą. Specjalne oklejenia, które mają wyróżnić konkretną firmę, również zdecydowanie są w cenie. W zależności od miasta konieczne może być również podanie na taksówce jej numery, nazwę miejscowości czy jej herb. Jest to jednak zależne od konkretnego miasta i nie zawsze są to kwestie konieczne.

Co zaś z elementami, które są minimum potrzebnym do jakiegokolwiek komfort poruszania się? Oczywiście nie możemy zapominać o pełnej sprawności technicznej. Możemy tutaj wspomnieć nie tylko o poprawnym działaniu wszelkich układów mechanicznych, ale również o odpowiednim ogumieniu czy pełnym funkcjonowaniu systemów bezpieczeństwa. Warto również zainwestować w dobrze działającą klimatyzację, a także przyłożyć się do utrzymywania czystości w pojeździe. Trzeba pamiętać również o wybieraniu aut, które charakteryzują się niskim spalaniem – dzięki temu będzie można postawić na bardziej konkurencyjne ceny usług, szczególnie w tym trudnym okresie, gdy ceny paliw są wręcz astronomiczne.

Auta, które najczęściej zostają taksówkami

Wiemy już, jakie normy muszą spełniać samochody używane czy nowe, by móc być taksówkami. Które z nich jednak będą najlepiej nadawały się na taksówki? Coraz częściej wybierane są samochody hybrydowe. Nie tylko stają się one popularnymi wyborami na rynku aut nowych, lecz coraz częściej możemy je spotkać w różnych rolach ze względu na oszczędności. To właśnie dlatego Toyota Prius jest bardzo częstym wyborem taksówkarzy.

Z drugiej strony decydujemy się nierzadko na auta o sporej niezawodności i z natury niskim spalaniu, szczególnie w mieście. Co znajduje się w czołówce taksówkarzy? To takie modele, jak Skoda Octavia, Fiat Tipo, Mercedes klasy E czy Toyota Corolla.