Jakie marki i modele samochodów przeważają w ogłoszeniach motoryzacyjnych?
Rynek samochodów używanych w porównaniu do sektora obracającego się wokół nowych aut wydaje się być miejscem dość hermetycznym i nienastawionym na większe zmiany. Jakie pojazdy są obecnie na rynku wtórnym najpopularniejsze i skąd bierze się taka, a nie inna tendencja?
Rynek aut używanych mocny jak nigdy dotąd
Nie da się ukryć, iż w ostatnich kilkunastu miesiącach możemy mówić o naprawdę świetnym okresie osób zajmujących się sprzedażą aut używanych. Skąd jednak bierze się taka tendencja? Cóż, nie jest ona żadną nowością. Jeszcze kilkanaście lat temu rynek wtórny w większości państw na świecie ograniczał się głównie do prywatnie prowadzonych komisów samochodowych oraz do osób, które samodzielnie sprzedawały swoje auto, próbując znaleźć kupca na przykład poprzez rozsyłanie wici wśród znajomych czy wywieszanie odpowiednich ogłoszeń w oknie samochodu. Wszystko to zmieniło jednak pojawienie się portali umożliwiających publikowanie ogłoszeń motoryzacyjnych. To właśnie tego typu strony internetowe kompletnie zrewolucjonizowały sposób, w jaki działał i działa rynek aut używanych, a także przyczyniły się do jego znacznego rozwoju.
W umocnieniu pozycji rynku wtórnego bardzo mocno pomogła pandemia koronawirusa, lecz bynajmniej nie chodzi o sam fakt, iż spora część naszych żyć na czas lockdownów została zamknięta w świecie wirtualnym. Obecnie bowiem branża motoryzacyjna przeżywa naprawdę trudny okres, a skutki uboczne pandemii, inflacja oraz wojna na Ukrainie to kolejne aspekty, które bardzo negatywnie wpływają na kondycję producentów aut oraz ich fabryk. Mniejsza dostępność nowych aut, na które czasem trzeba czekać kilka, o ile nie kilkanaście miesięcy, a także ich ceny, które wystrzeliły wręcz w górę to główne powody, dla których klienci zaczęli przychylniejszym okiem patrzyć na rynek wtórny – oferujący ogromną pulę samochodów w korzystniejszych cenach, chociaż zwiększony popyt sprawił, iż nawet tam ceny aut poszły do góry. Nie da się jednak ukryć, iż ostatnie wydarzenia bardzo wzmocniły i tak coraz stabilniejszy rynek aut używanych, a ewentualny brak poprawy sytuacji wśród dealerów i producentów może jeszcze bardziej przyspieszać ten proces.
Popularność aut niemieckich – skąd się ona bierze?
Analizując kondycję rynku wtórnego oraz to, jakie samochody jakich marek są na nim najpopularniejsze, nie da się wprost nie wspomnieć o dzieciach niemieckiej motoryzacji. W klasyfikacjach najchętniej wybieranych samochodów z drugiej ręki znaczną większość czołówki zajmują auta od naszego zachodniego sąsiada. Powodów takiego stanu rzeczy jest oczywiście kilka – nie jest to kwestia zero-jedynkowa.
Przede wszystkim najwięcej samochodów jest importowanych właśnie z Niemiec, a fakt, iż właśnie tam największe triumfy święcą właśnie auta rodzimej produkcji nie powinien być dziwny dla nikogo. Dodatkowo niemieckie auta posiadają spore uznanie wśród Polaków, którzy cenią je za niezawodność oraz spore możliwości.
Najpopularniejszym samochodem używanym na polskim rynku jest według wielu badań Audi A4 z generacji B7. Następne miejsca zajmują Volkswagen Golf, Opel Astra, BMW Serii 3, Audi A3 oraz Volkswagen Passat. Dopiero na siódmym miejscu znajduje się pierwsze nieniemieckie auto – Ford Focus. To mówi naprawdę wiele o tym, jakie są preferencje Polaków dotyczące samochodów używanych.
Jak zmienią się trendy na rynku wtórnym w ciągu następnych lat?
Obecnie rynek używany posiada kompletnie inną charakterystykę w porównaniu do rynku aut nowych. Nie ma jednak wątpliwości, iż tendencje, które jesteśmy w stanie zauważyć dzisiaj, w przeciągu kilku lat odbiją się również w przypadku aut używanych. Jak więc może wyglądać rynek pojazdów z drugiej ręki za kilka lat? Z pewnością będzie na nich więcej marek z Dalekiej Wschodu, jak na przykład Toyota, Nissan, Hyundai czy Kia, które obecnie są na szczycie popularności. Z pewnością również pojawi się mnóstwo crossoverów oraz SUV-ów – na razie na rynku wtórnym dzielnie trzymają się już nie tak bardzo rozchwytywane sedany, a także hatchbacki oraz kombi.