Jak zezłomować auto?
Wiele osób może w pewnym momencie dojść do wniosku, iż samochód, którego na co dzień używają (lub nie) nie nadaje się już do naprawy lub jakiekolwiek korekty będą kosztować więcej niż dało to auto jest warte. W polskim prawie samochód nie może stać sobie samopas bez ubezpieczenia, więc w takim wypadku całkiem rozsądną opcją wydaje się być oddanie samochodu na złom. Jak zrobić to bezpiecznie i bez większych strat pieniężnych?
Złomowanie auta – gdzie i jak można to zrobić?
Najczęściej na złom trafiają dwa rodzaje aut. Pierwszym z nich są pojazdy po wypadkach, które zostały tak mocno rozbite, że ich naprawa mija się całkowicie z celem. Wtedy jedyną opcją jest kasacja. Drugą grupą są samochody używane, które albo przez zaniedbania, albo przez swoją starość nie są już na tyle sprawne, by ich naprawa jakkolwiek się opłacała. Często bowiem wymiana niektórych podzespołów może kosztować więcej niż wartość samochodu. W takim wypadku, w szczególności jeżeli nie chcemy już więcej używać takiego pojazdu, reperowanie go mija się z jakimkolwiek celem.
Jeżeli więc ostatecznie – z przymusu bądź nie – decydujemy się na zezłomowanie naszego samochodu, musimy wykonać kilka ważnych kroków. Po pierwsze wymagany będzie komplet wskazanych prawnie dokumentów. Na pierwszy ogień – dokumenty tożsamości właściciela pojazdów oraz jego ewentualnych współwłaścicieli. Jeżeli nie mogą oni stawić się w stacji demontażu pojazdów, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie pismo powierzające nam pełnomocnictwo. Poza tym wymagana będzie umowa kupna pojazdu, dowód rejestracyjny pojazdu lub jakikolwiek dokument zastępczy, a w niektórych przypadkach także i karta pojazdu. Jeżeli samochód nie był zarejestrowany na osobę fizyczną, a przedsiębiorstwo, wymagana będzie również kopia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Papierologii jest więc co niemiara.
Choć często nielegalne złomiska będą oferować lepsze ceny, warto do zezłomowania naszego samochodu wybrać licencjonowaną stację demontażu pojazdu. Takie firmy mają uprawnienia do wyrejestrowywania pojazdów, dzięki czemu będziemy w stanie uniknąć wszelkich nieprzyjemności prawnych oraz płacenia kar do ubezpieczalni. W stacji demontażu pojazdów, po oddaniu auta i zatwierdzenia go, otrzymamy zaświadczenie o przyjęciu samochodu do stacji demontażu, unieważnienie dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych (tak zwane „wyrejestrowanie”), a także ewentualne unieważnienie karty pojazdu. W tym momencie nie ma już odwrotu – nasz były samochód czeka emerytura.
Złomowanie auta – ile będziemy w stanie na tym zarobić?
Stawka za złomowanie samochodu różni się w zależności od tego, jaki typ pojazdu oddajemy do kasacji. Najtańsze są samochody osobowe – w ich przypadku cena za kilogram wynosi około 30-40 groszy. Oznacza to, iż za samochód ważący tonę otrzymamy od 300 do 400 złotych. Sytuacja zmienia się zaś, jeżeli do kasacji oddajemy samochód ciężarowy lub dostawczy. W tym pierwszym przypadku, możemy spodziewać się stawki 40-60 groszy za kilogram. Dostawczak może być za to wart nawet ponad 70 groszy za kilogram!